Agregat prądotwórczy – awaryjne źródło zasilania

Agregat prądotwórczy – awaryjne źródło zasilania

Bez energii jesteśmy w stanie niewiele zdziałać zarówno w znaczeniu metaforycznym i dosłownym. Nagłe braki w dostawach prądu mogą wywołać poważne konsekwencje, zwłaszcza kiedy od niego zależy na przykład dalsze powodzenie prac budowlanych. Tutaj z pomocą przychodzi agregat prądotwórczy, który wesprze Cię wszędzie tam, gdzie potrzebujesz niezawodnego źródła energii. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń i czasem trudno wybrać to idealne. Na co zwrócić uwagę? Zacznijmy od początku.

Czym jest agregat i jakie są rodzaje?

To mobilne źródło prądu, zwane także generatorem prądu. Może służyć jako zapasowe źródło zasilania, kiedy nie masz dostępu do stabilnej sieci elektroenergetycznej, czyli wszędzie tam, gdzie obawiasz się m.in. awarii czy to ze względu na warunki atmosferyczne, czy przerw w dostawie prądu. Agregaty są wykorzystywane na szeroką skalę nie tylko przez osoby prywatne, ale także w miejscach takich jak: szpitale, lotniska czy markety.

Generatory można dzielić na kilka rodzajów, w zależności od cechy, którą weźmie się pod uwagę. I tak np. dzieląc agregaty według rodzaju odbieranej mocy, wyróżnia się odbiorniki: indukcyjne, nieliniowe i rezystancyjne. Dzieląc je ze względu na sposób użytkowania – przenośne i stacjonarne. Natomiast w zależności od rodzaju paliwa, które napędza urządzenie, wyróżnia się agregaty: benzynowe, diesla, gazowe, a także coraz bardziej popularne rozwiązania oparte na energii odnawialnej.

Mechanizm działania

Agregat prądotwórczy wytwarza prąd. Jednak, aby mógł to zrobić – potrzebuje paliwa. Czegoś, co przekształci w energię, z której będziesz mógł korzystać. Działanie agregatu prądotwórczego opiera się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Głównym elementem agregatu jest silnik spalinowy zasilany wybranym rodzajem paliwa (wcześniej wspomnianymi: benzyną, dieslem, gazem) lub energią odnawialną. Paliwo przekształcane jest w pracę mechaniczną, która zostaje przekazana do prądnicy. To właśnie prądnica wytwarza energię elektryczną.

Sama obsługa urządzenia nie jest skomplikowana i nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Ważne, żebyś zapoznał się z instrukcją obsługi danego agregatu, a także podpunktami dotyczącymi bezpieczeństwa, eksploatacji i konserwacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając agregat prądotwórczy, który ma służyć przez długie lata, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym jest moc, czyli ilość energii elektrycznej, którą agregat będzie wytwarzał. To kwestia indywidualna i zależna od tego, do czego będziesz wykorzystywał urządzenie. Jeśli masz zamiar wykorzystywać je w gospodarstwie domowym – przyjmuje się, że moc agregatu powinna być większa niż łączna moc sprzętów w domu. Warto też doliczyć do tej mocy do 50% zapasu. Przykładowo, gdy moc wszystkich sprzętów w budynku wynosi 5kW, powinieneś wybrać agregat o mocy co najmniej 10 kW.

To, który model wybrać – benzynowy czy diesel także zależy od przeznaczenia agregatu. Te z silnikami benzynowymi są lżejsze i nie generują dużego hałasu, więc lepiej sprawdzą się jako źródło awaryjnego zasilania w domu lub np. na działce. Diesel natomiast – ze względu na wytrzymałość i niższy poziom spalania – świetnie sprawdzi się w pracy ciągłej (np. na budowie).

Podstawowym czynnikiem przy wyborze agregatu staje się więc sposób jego użytkowania. Kiedy już znasz potrzeby i wiesz, jaki cel ma spełnić urządzenie – pora dokonać wyboru!

Cedrus poleca

W naszej ofercie mamy dwie marki agregatów prądotwórczych: Cedrus oraz Loncin. Można je podzielić na inwerterowe, ramowe oraz te z silnikiem Diesla.

Pierwsza grupa, czyli inwerterowe to najbardziej kompaktowe agregaty. Mogą zasilać urządzenia czułe na zmianę napięcia, czyli np. komputery i wszelkiego rodzaju elektronikę. Ich plusem jest cicha praca oraz funkcja dobierania obrotów do mocy odbiornika. Kiedy odbiornik nie potrzebuje mocy, obroty agregatu spadają, zaś jeśli obciążenie wzrasta – obroty podnoszą się automatycznie. Pozwala to zaoszczędzić paliwo, ale także zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, ponieważ do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń.

Agregat prądotwórczy Cedrus IN1200R to najtańszy agregat inwerterowy w naszej ofercie. Jest kompaktowy, posiada jedno gniazdo 230 V oraz gniazdo zasilania 12 V. Daje stabilną moc 230 V 50 Hz. Świetnie nada się do zasilania urządzeń elektronicznych czułych na wahania napięcia.

Jeśli potrzebujesz większej mocy, sprawdź agregat inwerterowy Cedrus IN3000E. Charakteryzuje go duża moc rozruchowa (3300 W), dwa gniazda 230 V oraz gniazdo 12 V, elektryczny rozrusznik, automatyczna regulacja obrotów oraz cicha praca.

Agregat inwerterowy Loncin LC3000I cechuje niska waga, niewielkie rozmiary, cicha praca oraz automatyczna regulacja obrotów. Mimo niewielkich rozmiarów, jego moc rozruchowa wynosi 2500 W i może pracować 2,7h bez przerwy (z mocą znamionową).

Kolejne proponowane urządzenie, czyli Loncin LC7500I jest przeciwieństwem poprzedniego w kwestii gabarytów. Ma duże wymiary oraz wysoką wagę (130 kg). Agregat może pracować przez 11h (przy połowie obciążenia), posiada dwa gniazda 230 V, moc jego silnika wynosi 7,5 KM.

Agregaty prądotwórcze ramowe mogą mieć różne moce, różne rodzaj rozruchu (ręczny lub elektryczny), są 1 lub 3-fazowe. W zależności od wagi mogą posiadać zestawy transportowe. Wszystkie natomiast mają miedziane uzwojenie oraz system AVR, czyli system automatycznej stabilizacji napięcia.

Agregat prądotwórczy Cedrus AG3-1F został wyposażony w niezawodny silnik Rato o pojemności 212 cm3. Jego moc nominalna wynosi 2700 W, a rozruchowa 3000 W. O zabezpieczenie silnika przed zatarciem dba czujnik, który wyłączy silnik przy niskim poziomie oleju.

Kolejnym ramowym agregatem w naszej ofercie jest Cedrus AG7E-3F. To trójfazowy generator, który zapewnia dużą moc i napięcie 400 V. Agregat łatwo przemieścić dzięki wyposażeniu w koła i uchwytowi transportowemu. Dodatkowo wszystkie nasze agregaty mają specjalnie zaprojektowane prądnice z miedzianym uzwojeniem, które gwarantuje niezawodność działania.

Jeśli szukasz podstawowego agregatu ramowego, na pewno zainteresuje Cię Loncin LC2500-AS. To niewielkie urządzenie, o bardzo dobrej specyfikacji: model silnika 168F-2, jego moc rozruchowa  wynosi 2200 W, moc nominalna 2000 W, napięcie/częstotliwość 230 V/50 Hz, ręczny rozrusznik, dwa gniazda zasilania 230 V, a pojemność zbiornika paliwa 15 l. Agregat wyłącza się automatycznie przy niskim poziomie oleju.

Większym urządzeniem jest Loncin LC8000D-AS – agregat napędzany jednocylindrowym silnikiem o pojemności 420 cm3, z rozrusznikiem elektrycznym i ręcznym. Jego moc nominalna wynosi 6000 W, moc rozruchowa 6500 W. Ponadto agregat ma dwa gniazda zasilania – 230 V i 400 V oraz opcjonalnie może być wyposażony w zestaw transportowy.

Pora przejść do ostatniej grupy, czyli agregatów prądotwórczych z silnikiem Diesla. Na uwagę zasługuje Cedrus 12 kW KD292FA Diesel. To profesjonalne narzędzie do zasilania awaryjnego, które może zostać wyposażone w system ATS/SZR. System ten w przypadku zaniku zasilania sieciowego uruchamia agregat. Agregat posiada specjalną trójfazową prądnicę z miedzianymi uzwojeniami, która gwarantuje niezawodność. Ponadto – wydajny dwucylindrowy silnik Diesel Euro V o pojemności 997 cm3, który generuje stałą moc na poziomie 11 kW.

Aktualny katalog na rok 2024 w wersji elektronicznej. Możesz go pobrać na swój komputer w formacie PDF. Potrzebny Ci będzie do tego program Acrobat Reader.