Jesień w ogrodzie – maszyny i narzędzie ogrodowe do każdego zadania

Jesień w ogrodzie – maszyny i narzędzie ogrodowe do każdego zadania

Jesień w ogrodzie – maszyny i narzędzia ogrodowe do każdego zadania

 

  1. Glebogryzarki
  2. Wertykulatory
  3. Ciągniki jednoosiowe
  4. Dmuchawy do liści
  5. Nożyce do żywopłotu
  6. Łuparki do drewna
  7. Zamiatarki do liści
  8. Terminarz prac

 

Jesień do czas przygotowań ogrodu przed zimą. Wrzesień i październik to miesiące najbardziej intensywnych prac w ogrodzie. Dzień robi się krótszy, średnia temperatura dzienna znacząco się obniża, a temperatury nocne spadają poniżej 10 st. C. Aby zabezpieczyć glebę, trawnik i wszelką roślinność w ogrodzie należy przeprowadzić szereg niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ciepłe, jesienne dni to idealna pora na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i zadbanie o swój ogród. Wrzesień i październik to najlepsze miesiące do użyźnienia gleby, wertykulacji trawnika czy przycięcia żywopłotu. Do sprzątania liści wokół domu z pewnością przyda się dmuchawa lub odkurzacz do liści z rozdrabniaczem, a do cięższych prac niezastąpiony może okazać się ciągnik jednoosiowy. Przygotowując się na sezon zimowy warto uzupełnić braki w zapasach drewna opałowego, do tego celu idealna może być łuparka do drewna pozioma lub pionowa o dużej sile nacisku. Sprawdź, co możesz znaleźć w sklepie Cedrus i ciesz się zadbanym ogrodem.

 

1.  Glebogryzarka

 

glebogryzarki. Użyźnianie gleby, praca glebogryzarką w ogrodzie

 

 

Glebogryzarka to urządzenie do spulchniania gleby w przydomowym ogródku oraz przygotowania terenu pod nowy trawnik. Ziemię powinno się spulchnić po zebraniu plonów w celu napowietrzenia ziemi, usunięcia zanieczyszczeń oraz szkodników siedzących pod powierzchnią. Silne i odpowiednio zakrzywione noże wykonane ze stali nierdzewnej zagłębiają się w ziemi na ok. 30-35 cm bez dużego wysiłku i obciążenia silnika. Glebogryzarki spalinowe z napędem wyposażone są w bieg do przodu i do tyłu oraz mają możliwość zmiany kierunku pracy noży. Do glebogryzarki można zamontować również pług do orania, pług do odśnieżania, duże koła żelazne lub obsypnik. Użyźnianie gleby glebogryzarką zazwyczaj wykonuje się 1-2 razy w roku. Można przeprowadzić takie prace wiosną w kwietniu oraz jesienią w październiku. 

 

2.  Wertykulator

 

wertykulator, wertykulacja trawnika, wertykulator spalinowy weibang, aeracja i wertykulacja

 

 

Wertykulator lub aerator spalinowy to przydatne urządzenia do pielęgnacji trawnika. Wertykulator Weibang z 22 uchylnymi nożami ze stali węglowej bez problemu poradzi sobie nawet z twardą i zbitą glebą efektywnie ją napowietrzając. Aby trawnik wyglądał jak idealny, zielony dywan nie obejdzie się bez gruntownej wertykulacji i nawożenia. Wertykulator jest wyposażony w kosz do zbierania odpadków, starej, uschniętej trawy, liści czy innych niezgrabionych pozostałości, które blokują dopływ powietrza i wody. Podczas wertykulacji ziemia zostaje nacięta na głębokość ok. 5-10 cm. Tak efektywna wertykulacja nie jest niemożliwa do uzyskania zwykłym narzędziem ręcznym. Wertykulację zaleca się wykonywać dwa razy w roku: po zimie po pierwszym koszeniu wczesną wiosną oraz powtórnie jesienią. Zakładając dopiero nowy trawnik należy pamiętać, aby nie wykonywać wertykulacji w pierwszym roku po zasianiu trawy, ponieważ może to doprowadzić do jej osłabienia i wyschnięcia.

 

3.  Ciągnik jednoosiowy

 

ciągnik jednoosiowy agria, ciągnik ogrodniczy, ciągnik do glebogryzarki

 

 

Ciągnik jednoosiowy to urządzenie wielofunkcyjne o większych gabarytach posiadające wspomaganie układu kierowniczego. Dzięki uniwersalnemu łącznikowi do przystawek może posłużyć jako glebogryzarka, kosiarka, mulczer, zamiatarka, odśnieżarka lub pług do orania. Wielozadaniowość urządzenia sprawia, że może zastąpić szereg innych maszyn, a łatwość prowadzenia nie wymaga specjalnych umiejętności. Potężny 22 konny silnik Briggs and Stratton w modelu Agria Tajfun z suchym sprzęgłem jednotarczowym pozwala na wykorzystanie maszyny nawet do celów rolniczych. Ciągniki jednoosiowe są wyposażone w mechanizm różnicowy z blokadą dyferencjału, dzięki czemu zapewniają większą moc, równą pracę i pomagają utrzymać tor jazdy. Ciągnik może poruszać się do przodu oraz do tyłu a regulacja prędkości jest płynna, bezstopniowa. Do prac jesiennych może okazać się niezastąpiony i najbardziej wydajny. 

 

4.  Dmuchawa do liści

 

dmuchawa do liści cedrus, dmuchawa i odkurzacz do liści spalinowy

 

 

Dmuchawa do liści z silnikiem spalinowym lub dmuchawa akumulatorowa to podstawowe urządzenie do porządkowania ogrodu, które można nosić na plecach. Niewielka waga oraz cicha praca sprawia, że urządzenie nie jest uciążliwe z zachowaniem swojej wydajności. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dmuchawa, która jednocześnie jest odkurzaczem wyposażonym w rozdrabniacz liści. Dmuchawa wyposażona w amortyzatory sprężynowe nie przenosi drgań na użytkownika, a blokada obrotów pomaga utrzymać stałe tempo pracy przez długi czas. Dmuchawa do liści sprawdzi się zarówno do celów prywatnych jak i komunalnych do porządkowania ogrodu i chodników. Dmuchawa może sprawdzić się również do czyszczenia zabrudzonego, zakurzonego sprzętu, usuwania drobnych nieczystości z trudno dostępnych miejsc, przedmuchiwania filtrów, części, akcesoriów ogrodowych do różnego rodzaju maszyn. Dmuchawa do liści najbardziej może przydać się w październiku i listopadzie. Aby liście nie gniły na trawniku, a trawa miała dobry dostęp powietrza liście powinno się zgrabić w październiku.  

 

5.  Nożyce do żywopłotu

 

nożyce do żywopłoty, spalinowe nożyce do przycinania żywopłotu cedrus

 

 

Nożyce do żywopłotu z silnikiem spalinowym i gaźnikiem Walbro mają dwustronną listwę tnącą o długości 65 cm. Duży odstęp między zębami tnącymi pozwala przycinać gałęzie o grubości do 16mm. Przycinanie niewielkich gałęzi i pędów żywopłotów pozwala formować krzewy w równe kształty zapewniając późniejszy równy rozrost. Niewielka waga urządzenia poniżej 5 kg pozwala pracować przez długi czas bez zmęczenia. Uchwyt nożyc posiada regulację w 5 pozycjach dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć do różnych miejsc i przycinać krzewy w różnych pozycjach i pod różnym kątem. W przypadku grubszych gałęzi warto mieć pod ręką dodatkowo tradycyjny sekator. Mechaniczne nożyce do żywopłotu są najlepszą alternatywą dla ręcznych nożyc. Przycinanie żywopłotu i gałęzi przeprowadza się najczęściej we wrześniu.

 

6.  Łuparka do drewna

 

łuparka do drewna, rębak do drewna, łuparka do drewna z dużym naciskiem

 

 

Łuparki do drewna to urządzenia najczęściej wykorzystywane w okresie późno-jesiennym oraz zimowym. Duża siła nacisku powoduje rozłupanie kawałka drewna na kilka kawałków w połączeniu z poziomym stojakiem przyspiesza pracę i oszczędza siły użytkownika. Jeżeli nie chcemy tracić energii na łupanie drewna siekierą lub jeżeli do połupania mamy sporą ilość drewna, a nie chcemy kupować gotowego drewna kominkowego łuparka jest najlepszym rozwiązaniem. Łuparka spokojnie poradzi sobie z drewnem każdego rodzaju, liściaste i iglaste. Łuparka jest wyposażona w klin rozłupujący na 4 części, co przyspiesza pracę. Łuparka zapewnia również bezpieczeństwo osobie użytkującej, pracując siekierą lub piłą istnieje większe ryzyko wypadku. Takie urządzenie pozwala przede wszystkim oszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Łuparka najczęściej przydaje się w okresie od sierpnia do grudnia.  

 

7.  Zamiatarka do liści

 

zamiatarka do liści, spalinowa zamiatarka do liści cedrus, sprzęt ogrodniczy na jesień

 

 

Zamiatarki do liści z silnikiem spalinowym są najlepszym wyborem do szybkiego usunięcia liści i odpadków na dużym obszarze na twardym podłożu. Zamiatarka bardzo skutecznie wymiata wszystkie śmieci drapiąc podłoże szeroką szczotką. Jest wyposażona w silnik Loncin, posiada biegi do przodu oraz wsteczne dla łatwiejszej obsługi. Może być również wykorzystana jako pług do odśnieżania, więc jej użyteczność nie kończy się jesienią. Regulowany kąt pracy szczotki pozwala łatwiej dotrzeć do trudniejszych miejsc i ułatwia skręcanie. Do zamiatarki można dołączyć kosz lub zbieracz na odpadki. Zamiatarka najwięcej pracy będzie miała z pewnością w listopadzie.

 

8.  Terminarz prac

 

PRACE

OKRES wiosenno-letni

OKRES jesienno-zimowy

Pierwszy oprysk drzewek

LUTY/MARZEC

Przycinanie gałęzi w sadzie

LUTY/MARZEC

SIERPIEŃ / WRZESIEŃ

Zakładanie trawnika

MARZEC

WRZESIEŃ

Wertykulacja

MARZEC/KWIECIEŃ

WRZESIEŃ

Użyźnianie gleby

KWIECIEŃ

PAŹDZIERNIK

Pierwsze nawożenie

KWIECIEŃ

 

Usuwanie chwastów

KWIECIEŃ

WRZESIEŃ

Przycinanie żywopłotu

CZERWIEC

WRZESIEŃ

Grabienie liści

 

PAŹDZIERNIK

Ostatnie koszenie trawy

 

LISTOPAD

Bielenie pni drzew

 

GRUDZIEŃ

 


Prace ogrodowe powinno wykonywać się w pewnej kolejności ze względu na różnicę temperatur i różny wzrost niektórych roślin. Wpływ ma również różna reakcja roślin na niskie temperatury nocne. Część prac wykonuje się 2 razy w roku, wiosną i jesienią jednak nie ma takiej konieczności i czasami wystarczy tylko jesienna pielęgnacja ogrodu. Wertykulacja trawnika na pewno powinna być wykonana wiosną przed podlewaniem i nawożeniem ze względu na lepszą wchłanialność składników oraz wyższe temperatury jednak często wykonuje się ją też jesienią we wrześniu. Przycinanie gałęzi drzewek owocowych i żywopłotu powinno mieć miejsce późną jesienią, aby mieć pewność, że pędy nie odbiją przed zimą. Zakładanie nowego trawnika można rozpocząć już jesienią we wrześniu chociaż większość osób robi to dopiero wiosną. Trawa zasiana przed zimą lepiej się ukorzeni i w kolejnym roku będzie silniejsza i da lepszy wzrost. Pierwsze koszenie po założeniu nowego trawnika nie powinno nastąpić zbyt szybko, dobrze odczekać kilka tygodni, aby źdźbła trawy się wzmocniły. Ostatnie koszenie trawy powinno być wyższe niż regularne koszenia w sezonie letnim, powinno nastąpić najpóźniej w listopadzie i później dopiero na wiosnę. Użyźnianie gleby glebogryzarką najczęściej wykonujemy w październiku, usuwamy przy tym wszystkie niepożądane chwasty i rośliny, które przeszkadzały wzrostowi naszych warzyw w warzywniaku. Opryski wykonujemy przez cały rok regularnie od lutego przy sprzyjającej temperaturze do września. Ważne, żeby latem robić odpowiednie przerwy między opryskami, aby dać odetchnąć owocom i warzywom, jednak należy na bieżąco monitorować rozwój szkodników i chorób w ogrodzie.


Aktualny katalog na rok 2024 w wersji elektronicznej. Możesz go pobrać na swój komputer w formacie PDF. Potrzebny Ci będzie do tego program Acrobat Reader.